Chór Kameralny „Akolada” powstał w 2002 r. w odpowiedzi na potrzebę wspólnego muzykowania grupy przyjaciół. Dyryguje nim jego współzałożycielka dr hab. Renata Szerafin-Wójtowicz, prof. nadzw. Od 2007 r. zespół pracuje pod patronatem Bydgoskiej
Szkoły Wyższej. Obecnie Chór tworzą zarówno bydgoszczanie jak i torunianie: muzycy, nauczyciele, studenci, przedstawiciele prawa i służby zdrowia. Mimo, że podstawą repertuaru są utwory a cappella sakralne i świeckie kompozytorów różnych epok i narodowości, a także inspirowane polskim folklorem, zespół wielokrotnie wykonywał również dzieła wokalno-instrumentalne, np. Canti Laudantes Józefa Świdra, program musicalowo-operetkowy, utwory Wojciecha Kilara z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, orkiestry Filharmonii Pomorskiej czy Filharmonii Bałtyckiej, Mszę Koronacyjną C-dur W. A. Mozarta, Oratorium „Mesjasz” z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej oraz Kantaty J. S. Bacha z orkiestrą kameralną „Capella Bydgostiensis” oraz z Barokową Orkiestrą Bydgoską. Z orkiestrą TOS chór dokonał również prawykonania Oratoriumo życiu błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego toruńskiej kompozytorki Magdaleny Cynk, a także wykonał jej Tryptyk Pasyjny do słów Wiesława Liseckiego. Chór koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w: Szwajcarii, Hiszpanii, Danii, Niemczech, Bułgarii, na Litwie i we Włoszech będąc ambasadorem kultury polskiej. Chór jest wielokrotnym laureatem prestiżowych nagród na międzynarodowych, ogólnopolskich oraz regionalnych konkursach i festiwalach muzyki chóralnej, z których najważniejsze to:
– I miejsce oraz Nagroda Specjalna Prorektora ds. Artystycznych Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w II Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy w 2005 r.
–  I miejsce na X Ogólnopolskim Festiwalu Cantio Lodziensis; w Łodzi w 2007 r.
–  I miejsce oraz Nagroda Specjalna za Najciekawszą Interpretację Utworu Kaszubskiego na XX Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie w 2008 r.
– Złoty Dyplom oraz Nagroda Specjalna w III Ogólnopolskim Konkursie Ars Liturgica w Gnieźnie w 2008 r.
– I miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy w 2009 r.
– Grand Prix, Nagroda za Najlepsze Wykonanie Utworu Współczesnego oraz Nagroda za Najlepsze Wykonanie Kompozycji F. Nowowiejskiego na VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie w 2009 r.
– Grand Prix w kategorii Muzyka Współczesna oraz Grand Prix w kategorii Muzyka Sakralna na 44. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach w 2009 r.
– I miejsce na XII Ogólnopolskim Festiwalu Cantio Lodziensis w Łodzi w 2009 r.
– Dyplom Tres Bien na 46. Montreux Choral Festival w Szwajcarii w 2010 r.
– Złoty Dyplom oraz Nagroda Specjalna Senatora RP w IV Ogólnopolskim Konkursie Ars Liturgica w Gnieźnie w 2010 r.
– I miejsce oraz Nagroda Specjalna w V Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy w 2011 r.
– Grand Prix, Nagroda Specjalna za Najlepsze Wykonanie Utworu Współczesnego i Nagroda Specjalna za Najlepsze Wykonanie Utworu Muzyki Dawnej oraz Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta na X Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie w 2011 r.
– Grand Prix w Konkursie o Puchar Prezydenta Bydgoszczy w 2011 r.
– I miejsce i Nagroda Specjalna za Najlepsze Wykonanie Utworu Kompozytora Łódzkiego na XIV Ogólnopolskim Festiwalu  Cantio Lodziensis w Łodzi w 2011 r.
– I miejsce i Nagroda za Najlepsze Wykonanie Utworu Obowiązkowego w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej Laudate Dominum w Wilnie na Litwie w 2011 r.
– Srebrny Dyplom i Nagroda za Najciekawszą Interpretację Utworu Kaszubskiego na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie w 2013 r.
– Złoty Dyplom w I Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Per Musicam ad Astra” w Toruniu w 2013 r.
– Grand Prix w Konkursie o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy w 2013 r.
– Złoty Dyplom i Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Queen of the Adriatic Sea Choral Festival and Competition” w Cattolica we Włoszech w 2014 r.
– Złoty Dyplom i Nagroda Specjalna za Wykonanie Utworu Polskiego Kompozytora w II Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej w 2015 r.
– Złoty Dyplom i Nagroda Specjalna za Wykonanie Utworu Sakralnego na V Międzynarodowym Konkursie o „Złota wstęgę Solczy” w Ejszyszkach na Litwie w 2016 r.
– Grand Prix, Złoty Dyplom w kategorii chórów akademickich i Nagroda Specjalna JM Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w VIII Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy w 2017 r.

Chór Kameralny „Akolada” aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym Bydgoszczy, współpracując z takimi ośrodkami kultury jak:
– Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy
–  Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
– Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu
– Akademia Muzyczna w Bydgoszczy
– Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
– Pomorskie Towarzystwo Muzyczne
– Polski Związek Chórów i Orkiestr
– Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy
– Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
– Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, obecnie Bydgoska Szkoła Wyższa

Zespół cyklicznie bierze udział w wydarzeniach artystycznych takich jak:
– Koncerty Maryjne z Różą organizowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy – od 2010 roku
– Biesiady Kulturalne Bliny, ekumeniczne spotkania kulturowe organizowane przez Bydgoską Szkołę Wyższą – od 2008 roku
– Muzyka w Kościele Zbawiciela, prezentujące twórczość młodych kompozytorów regionu, organizowane przez Ewangelickie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe w Bydgoszczy – od 2014 roku
– Festiwal Muzyki Współczesnej organizowany przez Kujawsko-Pomorski Związek Kompozytorów Polskich oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy – od 2013 roku
– Bydgoski Festiwal Muzyczny „Musica Antiqua Europae Orientalis” – od 2014 roku

Chór współpracuje z następującymi zespołami i organizacjami:
– Chórem Kameralnym AM w Bydgoszczy
– Chórem Astrolabium w Toruniu
– Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
– Orkiestrą kameralną Capella Bydgostiensis
– Orkiestrą Symfoników Bydgoskich
– Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej
– Toruńską Orkiestrą Symfoniczną
– Zespołu Wokalnego Studentów AMFN
– Centrum Kultury „Wiatrak” w Bydgoszczy
– Orkiestra im. J. Straussa z Bydgoszczy

Zespół promuje młodych kompozytorów regionu, dokonując prawykonań ich dzieł: Marcina Gumieli, Łukasza Urbaniaka, Magdaleny Cynk, Piotra Salabera.

Od 2008 roku Chór Kameralny „Akolada” podjął współprację z bydgoskimi uczelniami wyższymi umożliwiając przygotowanie i przeprowadzenie koncertów dyplomowych przez studentów kierunków dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W trosce o rozwój młodych adeptów sztuki dyrygentury chóralnej Chór wielokrotnie brał udział w warsztatach dyrygenckich, m.in. z Philipem Lawsonem z Wielkiej Brytanii, z dr Jonem Fyllingiem z Norwegii dając sposobność do zdobycia doświadczenia przez studentów akademii muzycznych.